dopomoga.gov.md 👈
DONEAZĂ AICI PENTRU REFUGIAȚII DIN UCRAINA • DONATE HERE FOR THE REFUGEES FROM UKRAINE • ПОЖЕРТВУЙТЕ ТУТ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ

Contacte

Vă rugăm să citiţi cu atenţie informaţia privind modul de examinare a adresărilor electronice către Minister.

1. Pagina web www.midr.gov.md vă oferă posibilitatea de a vă adresa ministrului infrastructurii și dezvoltării regionale în mod electronic cu propuneri, reclamaţii şi sesizări.

2. Mărimea textului adresării nu trebuie să depăşească 2000 de caractere.

3. În funcţie de specificul problemei abordate, la examinarea adresării vor fi implicate şi autorităţile administraţiei publice vizate.

4. Organul care examinează adresarea este în drept să verifice veridicitatea informaţiei şi să solicite informaţii suplimentare.

5. Ca urmare a examinării adresării Dvs., veţi primi un răspuns în formă electronică, pe adresa electronică, indicată în adresare.

6. La prezentarea şi examinarea adresărilor electronice este asigurată confidenţialitatea datelor personale şi a informaţiei comunicate.

7. Adresările care nu vor conţine informaţia, solicitată în mod obligatoriu în formularul adresării şi nu vor corespunde cerinţelor faţă de documentul electronic, inclusiv aplicarea semnăturii digitale (art. 5 (2) din Legea cu privire la petiţionare nr. 190/ 19.07.94),  nu vor fi examinate.

8. În cazul în care Dvs. nu dispuneţi de o adresă electronică, vă recomandăm să expediaţi prin postă un demers sau o petiţie în formă scrisă pe suport de hîrtie.

 


 

Nume, Prenume

Funcție

Telefon

E-mail

Anticamera

Elena Savca

Asistent ministru

+37322250107

anticamera@midr.gov.md

Podlesnaia Cristina

Asistent secretar general

+37322250593

cristina.podlesnaia@midr.gov.md

Cabinetul ministrului

Eliza Postolachi

Șef cabinet

+37322250548

eliza.postolachi@midr.gov.md

Merlici Alina

Consilier

+37322250548

alina.merlici@midr.gov.md

Vengher Alexandru

Consilier

+37322250667

alexandru.vengher@midr.md

 

 

 

 

Direcţia analiză, monitorizare şi evaluare a politicilor

Țurcanu Angela

Şef direcţie

+37322250551

angela.turcanu@midr.gov.md

Lungu Inna

Consultant principal

+37322250609

inna.crigan@midr.gov.md

Sorocovici Larisa

Consultant principal

+37322250609

larisa.sorocovici@midr.gov.md

Scaletchii Mariana

Consultant principal

+37322250609

mariana.scaletchii@midr.gov.md

Stavila Ecaterina

Consultant superior

+37322250545

ecaterina.stavila@midr.gov.md

Serviciul coordonarea asistenței externe

Leșan Tatiana

Şef adjunct direcţie

+37322250551

tatiana.lesan@midr.gov.md

Rotari Irina

Consultant principal

+37322250686

irina.rotari@midr.gov.md

Direcţia management instituţional

Otgon Alexandru

Şef direcţie

+37322250654

alexandru.otgon@midr.gov.md

Gorschih Valentina

Inspector superior

+37322250658

valentina.gorschih@midr.gov.md

Secţia financiar-administrativă

Ţurcanu Ecaterina

Şef secţie

+37322250696

ecaterina.turcanu@midr.gov.md

Guţu Lidia

Consultant principal

+37322250697

lidia.gutu@midr.gov.md

Dimitriu Vladimir

Consultant principal

+37322250697

vladimir.dimitriu@midr.gov.md

Vacant

Consultant superior

+37322250698

 

Nechit Svetlana

Consultant principal

+37322250691

svetlana.nechit@midr.gov.md

Secţia juridică

Ciornîi Andrei

Şef secţie

+37322250650

andrei.ciornii@midr.gov.md

Dolghi Dorin

Consultant principal

+37322250650

dorin.dolghi@midr.gov.md

Olteanu Tamara

Consultant principal

+37322250625

tamara.olteanu@midr.gov.md

Marian Adriana

Consultant principal

+37322250620

adriana.marian@midr.gov.md

Vasilica Vera

Consultant principal

+37322250620

vera.vasilica@midr.gov.md

Serviciul managementul documentelor

Pîslaru Angela

Şef secţie

+37322250694

angela.pislaru@midr.gov.md

Glinscaia Raisa

Inspector superior

+37322250648

raisa.glinscaia@midr.gov.md

Cancelaria MIDR

 

secretariat@midr.gov.md

Serviciul tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor

Volcov Veaceslav

Consultant principal

+37322250612

veaceslav.volcov@midr.gov.md

Serviciul resurse umane

Vacant

Şef serviciu

+37322250693

 

Goncear Lucia

Consultant principal

+37322250680

lucia.goncear@midr.gov.md

Serviciul informare şi comunicare cu mass-media

Tocarciuc Veronica

Şef serviciu

+37322250667

veronica.tocarciuc@midr.gov.md

Grosu Lucia

Consultant principal

+37322250667

lucia.grosu@midr.gov.md

Direcţia politici în domeniul energetic

Olari Nicolae

Şef direcţie

+37322250665

nicolae.olari@midr.gov.md

Magdil Nicolae

Şef adjunct direcţie

+37322250685

nicolae.magdil@midr.gov.md

Andronic Ion

Consultant principal

+37322250664

ion.andronic@midr.gov.md

Bosîi Denis

Consultant principal

+37322250546

denis.bosii@midr.gov.md

Mardari Zinaida

Consultant principal

+37322250683

zinaida.mardari@midr.gov.md

Negru Nicolae

Consultant principal

+37322250546

nicolae.negru@midr.gov.md

Sandulescu Alexandru

Expert

+37322250682

alexandru.sandulescu@midr.gov.md

Direcţia infrastructura de comunicaţii

Boboc Vitalie

Şef direcţie

+37322250643

vitalie.boboc@midr.gov.md

Gribincea Valeriu

Şef adjunct direcţie

+37322250630

valeriu.gribincea@midr.gov.md

Petrache Tatiana

Consultant principal

+37322250631

tatiana.petrache@midr.gov.md

Finciuc Sergiu

Consultant superior

+37322250630

sergiu.finciuc@midr.gov.md

Bazic Eugeniu

Consultant principal

+37322250624

eugeniu.bazic@midr.gov.md

Direcţia urbanism, construcţii şi locuinţe

Vacant

Şef direcţie

+37322250676

 

Gurulea Rodica

Consultant principal

+37322250679

rodica.gurulea@midr.gov.md

Vacant

Consultant principal

+37322250677

 

Vacant

Consultant principal

+37322250678

 

Efros Mariana

Consultant principal

+37322250679

mariana.efros@midr.gov.md

Jardan Victoria

Consultant superior

+37322233617

victoria.jardan@midr.gov.md

Secţia politici și reglementări tehnice în construcţii

Alexei Boșneaga

Şef secţie

+37322234013

alexei.bosneaga@midr.gov.md

Cecan Lucia

Consultant principal

+37322233617

lucia.cecan@midr.gov.md

Aliona Cucerca 

Consultant principal

+37322234013

aliona.cucerca@midr.gov.md

Secţia politici în urbanism

Coropcean Ion

Şef secţie

+37322234628

ion.coropcean@midr.gov.md

Vacant

Consultant principal

+37322250537

 

Ciobanu Marina

Consultant principal

+37322250684

marina.ciobanu@midr.gov.md

Balan Victor

Consultant principal

+37322250661

victor.balan@midr.gov.md

Popov Artiom

Consultant principal

+37322250659

artiom.popov@midr.gov.md

Direcţia infrastructura de transport

Rogovei Radu

Şef direcţie

+37322250695

radu.rogovei@midr.gov.md

Eremia Ion

Şef adjunct direcţie

+37322250674

ion.eremia@midr.gov.md

Apostol Mariana

Consultant principal

+37322250689

mariana.apostol@midr.gov.md

Gherța Veronica

Consultant principal

+37322250689

veronica.gherta@midr.gov.md

Mihalaș Veronica

Consultant principal

+37322250689

veronica.mihalas@midr.gov.md

Gronic Alexandru

Expert

+37322250675

alexandru.gronic@midr.gov.md

Serviciul securitate în transport

Voiticovschi Radu

Șef serviciu

+37322233267

radu.voiticovschi@midr.gov.md

Guțu Marin

Consultant principal

+37322233267

marin.gutu@midr.gov.md

Serviciul transport feroviar

Gapeev Roman

Şef serviciu

+37322250617

roman.gapeev@midr.gov.md

Vacant

Consultant principal

+37322250615

 

Nirca Tatiana

Consultant principal

+37322250617

tatiana.nirca@midr.gov.md

 

Serviciul transport aerian

Budu Tatiana

Consultant principal

+37322250549

tatiana.budu@midr.gov.md

Serviciul transport naval

Cazacu Adela

Șef serviciu

+37322250615

adela.cazacu@midr.gov.md

Direcția transport rutier

Slanina Andrei

Şef direcţie

+37322250539

andrei.slanina@midr.gov.md

Vasilașcu Veaceslav

Consultant principal

+37322250614

veaceslav.vasilascu@midr.gov.md

Vacant

Consultant principal

+37322250614

 

Vacant

Consultant principal

+37322250614

 

Serviciul cooperare transport

Vacant

Şef serviciu

+37322250549

 

Serviciul probleme speciale

Cociu Simion

Consultant principal

+37322250669

simion.cociu@midr.gov.md

Direcția politici de dezvoltare regională

Malai Igor

Şef direcţie

+37322250553

igor.malai@midr.gov.md

Pînzari Ion

Consultant principal

+37322250651

ion.pinzari@midr.gov.md

Gherciu Rodica

Consultant superior

+37322250638

rodica.gherciu@midr.gov.md

Vacant

Consultant superior

+37322250651

 

Musteață Mihaela

Consultant principal

+37322250651

mihaela.musteata@midr.gov.md

Secția relații cu instituțiile de dezvoltare regională

Tăbăcaru Sergiu

Şef adjunct direcţie

+37322250655

sergiu.tabacaru@midr.gov.md

Lungul Denis

Consultant principal

+37322250532

denis.lungul@midr.gov.md

Vacant

Consultant principal

+37322250638