iunie 03, 2026 | #transport
Guvernul susține proiectul de lege care are drept scop crearea cadrului necesar pentru valorificarea celor 300 de milioane de lei prevăzuți în bugetul de stat pentru anul 2026, destinați dezvoltării sectorului feroviar.
Proiectul va permite încheierea Contractului multianual pentru administrarea infrastructurii feroviare și a Contractului de servicii publice pentru transportul feroviar de pasageri, inclusiv înainte de finalizarea procesului de reorganizare a Î.S. „Calea Ferată din Moldova”.
Astfel, vor putea fi cofinanțate lucrările de întreținere, reparație și dezvoltare a infrastructurii feroviare, precum și susținută extinderea serviciilor de transport feroviar de pasageri, în funcție de necesitățile cetățenilor.
Totodată, proiectul prevede simplificarea procedurilor de aprobare a unor acte europene din domeniul feroviar și facilitează accesul operatorilor pe piața serviciilor de transport feroviar de pasageri.
Inițiativa este parte a procesului de armonizare a legislației naționale cu normele Uniunii Europene și a angajamentelor asumate de Republica Moldova în cadrul parcursului de aderare la UE.